yt    

Aktualności

Patrioci Weteranom

Obchody Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Weterana Działań poza Granicami Kraju

 

https://zzwp-gorzow.pl/images/Patrioci_Weteranom_logo.jpgJednym z najważniejszych dokumentów historycznych dla każdego Polaka jest konstytucja uchwalona 3 maja 1791 r., która dała nam niepodległość. To dzięki niej funkcjonuje nasze Państwo. Jednak zanim I Rzeczpospolita jak się określało dzisiejszą Polskę w XVIII w. patrioci musieli o nią zawalczyć, aby nasz kraj był suwerenny. Choć wiele razy była nam ta wolność odbierana- ostatnio w czasie II Wojny Światowej to wierni ojczyźnie potrafiliśmy postawić się i ją odzyskać w 1945 roku. Dziś ten ważny moment świętujemy zawsze 3 maja. Niestety dziś w XXI w. nie wszystkie państwa mają to co nasi pradziadowie wywalczyli wiele lat temu. Dlatego my jako patrioci pomagamy innym tą wolność odzyskać wysyłając polskich żołnierzy do krajów ogarniętych konfliktami zbrojnymi. To oni teraz walczą z dala od swojego kraju o wolność sąsiadów. Niestety nie zawsze z obrony słabszych wracają cali i to dla nich ustanowiono Dzień Weterana.

 

Czytaj więcej: Patrioci Weteranom

Międzynarodowe- muzealne odwiedziny

Fotorelacja

 

6 maja w Szczecinie w siedzibie Muzeum Techniki Wojskowej odbyło się spotkanie przedstawicieli Kulturbunker ze Strausberga czyli wolontariuszy, którzy zagospodarowują schron przeciwatomowy Ministra Poczty i Telekomunikacji NRD z Martinem KAULE na czele, przyjaciół z Bars 301- bunkier Wollenber z Krystianem DORAWĄ- reprezentującego Muzeum Techniki Wojskowej oraz z Marcinem KAMIŃSKIM ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z Gorzowa Wlkp.

 

Czytaj więcej: Międzynarodowe- muzealne odwiedziny

Miesiąc pamięci

Udział przedstawicieli Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w 83. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Gorzowie Wlkp. oraz w Święcie Sapera w Gozdowicach

 

https://zzwp-gorzow.pl/images/Miesiac_pamieci_logo.jpgKatyń, Charków, Ostaszków to miejscowości znane każdemu Polakowi i choć leżą poza granicami Polski, to są naszym polskim symbolem pamięci o naszym narodzie. W kartach historii zapisały się tragicznie, co związane było z „mordem”- Zbrodnią Katyńską Polskiej głównie „wojskowej” elity dokonanej przez NKWD (Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych ZSRR) podczas II Wojny Światowej. Był to haniebny czyn dla każdego żołnierza za sprawą wykonania wyroku śmierci po przez strzał w tył głowy jeńców. Jak mówią sami żołnierze- zginąć w walce za ojczyznę to zaszczyt, być zamordowanym bez walki to hańba.

 

W Katyniu Polacy ginęli za to, że byli Polakami a podczas forsowania Odry w 1945 r. w ramach Operacji Berlińskiej żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego za odzyskiwanie wcześniej zrabowanych ziem zachodniej Europy. I to miejscowość Gozdowice stała się symbolem Dnia Sapera, bo tu nad rzeką miały miejsce walki o przeprawę, którą to zbudowali saperzy.

 

Takich nieznanych miejsc, gdzie spoczęła polska elita po napaści III Rzeszy i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich jest więcej, bo nie cała prawda po blisko pół wieku ujrzała prawdę.

 

Dlatego tak ważną rolę w kontynuowaniu historii realizuje młodzież swą obecnością na różnych uroczystościach. Nie zabrakło jej również na Gorzowskich Obchodach Zbrodni Katyńskiej w Gorzowie Wielkopolskim oraz na 78. Rocznicy Forsowania Odry w Gozdowicach/Starych Łysogórkach.

 

Czytaj więcej: Miesiąc pamięci

Spotkanie byłej kadry po latach z okazji 18 marca

Fotorelacja

 

18 marca jak co roku byli żołnierze z ulicy Myśliborskiej wraz z młodzieżą spotkali się na mszy świętej w kościele przy ulicy Niemcewicza a potem przy pomniku wojskowym, aby powspominać dane lata służby wojskowej. Tym razem w szerszym gronie, w formie spotkania zakończonym poczęstunkiem w byłym batalionie czołgów (późniejszym ośrodku szkolenia kierowców) a dziś akademiku AWF-u. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji poniżej.

 

Czytaj więcej: Spotkanie byłej kadry po latach z okazji 18 marca