„18 marca to ważna data dla szkoły, bo możemy przypomnieć uczniom, dlaczego w tym dniu obchodzimy święto szkoły. To dobra lekcja historii nie tylko nasza, lokalna, ale również historyczna związana z wyzwoleniem z hitlerowskiej niewoli miasta Kolberg- dzisiejszy Kołobrzeg. To również okazja do zaproszenia byłych żołnierzy, którzy wiele lat temu przekazali na potrzeby szkoły dzisiejszy budynek” – opowiada dyrektor SP nr 5 Ewa SIKORSKA.

 

Główna uroczystość odbyła się na szkolnej auli. Punktualnie o godzinie 10:00 prowadzący uroczystość żołnierz przywitał przybyłą młodzież z gośćmi, wcześniej dając komendę do wprowadzenia sztandaru szkoły oraz organizacji wojskowej zrzeszającej byłych żołnierzy 12 PZ i 4 BZ.

 

 

W tegorocznych obchodach oprócz uczniów i grona pedagogicznego zostali zaproszeni przedstawiciele administracji związanej z bezpieczeństwem w osobach: Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Pana Andrzeja KAMIŃSKIEGO oraz Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji ppłk Adama KOTARAKA oraz przedstawiciela Kuratorium Oświaty Pani Sylwii CZAPLI. Oczywiście nie zabrakło również przedstawicieli byłego 12 Kołobrzeskiego Pułku i 4 Gorzowskiej Brygady Zmechanizowanej: kpt. Andrzeja REWIŃSKIEGO oraz st. chor. sztab. Tomasza RYBARCZYKA i ostatniego dowódcy Garnizonu płk. Czesława GAWRONA

 

Następnie prowadzący przypomniał historię sformowania jednostki, społeczną działalność żołnierzy na rzecz miasta Gorzowa Wlkp. jak również okres po rozformowaniu, wówczas 4 Brygady Zmechanizowanej im. Piotra Szembeka i działania szkoły na rzecz podtrzymywania wojskowej pamięci. Głos zabrali również goście, którzy podziękowali za zaangażowanie i kontynuację historii byłej jednostki wojskowej. Apel był również powodem do wyróżnienia szkoły fundując dla niej ścianę pamięci, na której znalazły się pamiątkowe ryngrafy jednostek wojskowych. Od dziś nie tylko wiszący na korytarzu w gablocie sztandar Szkoły Podstawowej nr 5 będzie sugerował, że jest to była wojskowa placówka edukacyjna ale również napis: WOJSKO POLSKIE, BÓG- HONOR- OJCZYZNA.

 

 

Akcentem kończącym uroczystość był przygotowany przez uczniów występ artystyczny.

 

Po apelu klasy 7 i 8 wybrały się na teren byłej jednostki wojskowej przy ulicy Myśliborskiej, aby zapalić znicz pamięci i odbyć historyczny spacer wśród byłych budynków koszarowych, który poprowadził Tomasz RYBARCZYK były żołnierz 12 Kołobrzeskiego Pułku Zmechanizowanego i późniejszej 4 Gorzowskiej Brygady Zmechanizowanej. Dodatkowo podczas spaceru można było zobaczyć historyczny ubiór żołnierza LWP oraz broń palną, którą zaprezentował Robert KOJ z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Sojusz.

 

 

Z tym samym czasie trwało spotkanie byłych żołnierzy przy kawie w budynku Starostwa Powiatowego dawniej w budynku 2 batalionu poprzedzone wcześniej złożeniem kwiatów pod pomnikiem poległych bohaterów 12 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty. O oprawę wojskową przy wspomnianym pomniku zadbał 35 Skwierzyński Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej wystawiając wartę honorową oraz Chorągiew Wojska Polskiego.

 

 

 

Oto krótki reportaż z uroczystości w szkole:

https://www.youtube.com/watch?v=p3vgA4Cf8is&t=1074s

 

 

W weekend poprzedzający uroczystości, na stronie lokalnej gazety ukazała się wirtualna wystawa fotograficzna prezentująca archiwalne zdjęcia żołnierzy 12 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty / Zmechanizowanego oraz 4 Gorzowskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. Piotra Szembeka.

 

 

https://gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl/tak-wygladala-sluzba-i-jednostka-przy-mysliborskiej-byli/ar/c3-9647599

 

 

Ale to nie koniec. Uroczystości również były obchodzone w Kołobrzegu, gdzie toczyły się ciężkie walki w marcu 1945 o wyzwolenie miasta. Tu zorganizowano inscenizacje batalistyczną związane w tamtymi wydarzeniami. Na plaży można było zobaczyć rekonstruktorów w historycznych mundurach oraz pojazdy wojskowe uczestniczące w bitwie. Po zakończeniu widowiska delegacja w składzie: szer. Agnieszka LEWOSIUK, Paweł JEWOSIUK oraz sierż. Marcin KAMIŃSKI złożyli kwiatki i zapalili znicz pamięci na Cmentarzu Wojennym.

 

 

 

Tekst: sierż. Marcin KAMIŃSKI

Foto: Jan WOJTANOWSKI, Antoni BŁASZCZYK, mł. chor. Daniel ANDALUKIEWICZ