Od kilku lat staramy się realizować wycieczki do ciekawych miejsc związanych z historią militarną ubiegłego wieku odwiedzając głównie byłe obiekty wojskowe w Niemczech, które w przeciwieństwie do swoich odpowiedników w Polsce są pozostawione jako miejsca muzealne nie kiedy utrzymywane społecznie przez niemieckich pasjonatów historii. Od kilku lat przy współpracy z Muzeum Techniki Wojskowej w Szczecinie, wraz z naszymi członkami jeździmy oglądać i poznawać historie podziemnych schronów przeciwatomowych. W tym roku odwiedziliśmy 5 miejsc: Kwaterę Marynarki Wojennej, Schron Ministra Poczty i Telekomunikacji, dwa magazyny radzieckiej broni atomowej, kwaterę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Okręgową kwaterę STASI.

 

 

Odwiedziny w tych miejscach nie tylko dały nam możliwość obejrzenia byłych obiektów wojskowych, ale również nawiązania niemieckiej współpracy z organizacjami podtrzymującymi historię wojskową. Tak też było z niemieckim stowarzyszeniem adaptującym na cele turystyczne schron Ministra Poczty w Strausbergu. Po naszej wizycie, parę miesięcy później doszło do rewizyty niemieckich kolegów w Muzeum Techniki Wojskowej w Szczecinie, gdzie oczywiście nas również nie mogło zabraknąć.

 

Oprócz wizyt za granicą typowo turystycznie, co jakiś czas staramy się odwiedzać w kraju miejsca pamięci związane z martyrologią i to z uczniami. Dlaczego? Warto tu przypomnieć, że większość naszych członków to osoby bardzo młode, dlatego też głównie dla nich realizujemy tzw. „lekcje żywej historii”. Już od wielu lat nasi członkowie są cyklicznie obecni na obchodach Wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego w Słońsku k. Kostrzyna Nad Odrą. Tym razem na uroczystości wybraliśmy się z uczniami Zespołu Szkół Elektrycznych im. mjr Henryka SUCHARSKIEGO wystawiając poczet sztandarowy ZŻWP Gorzów Wlkp. oraz ZS Elektrycznych Gorzów Wlkp. Wizyta uczniów w takim miejscu jest żywą lekcją historii, bo jest opowiadana w miejscu, w którym działy się nie kiedy tragiczne losy ludzi. Również jest to miejsce integracji, spotkań młodzieży, która swą obecnością nie pozwala zapomnieć o tragicznych dziejach naszego regionu. W tym miejscu mogę powiedzieć, że w tym roku była wizyta w byłym Obozie Koncentracyjnym w Słońsku a w przyszłym roku odwiedzimy Obóz Jeniecki Stalag IIC w Kostrzynie nad Odrą.

 

 

Odwołując się do naszej wojskowej historii zorganizowaliśmy jak co roku, w tym razem większe uroczystości Święta 12 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 im. Bohaterów 12 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty, naszego sztandaru oraz zaproszonych gości (kapelana Wojsk Obrony Terytorialnej, Księża Proboszcza pobliskiej patarii oraz byłych żołnierzy). Z kolei spotkanie w byłym budynku koszar, dziś Akademika Akademii Wychowania Fizycznego dało okazję do powspominania czasów służby w 12 PZ oraz do zebrania archiwalnych dziś zdjęć z pełnionej „warty” przy dzisiejszej ulicy Myśliborskiej.

 

W tym miejscu należy przypomnieć, że nasze Koło noszące patrona „Gorzowskich Jednostek Wojskowych” podtrzymuje również pamięć o tradycjach 4 Brygady Saperów. Dlatego nie mogło nas zabraknąć na państwowych uroczystościach forsowania Odry w Gozdowicach i Starych Łysogórkach, wyznaczonych jednocześnie na dzień Sapera. Choć tym razem w skromnym gronie 2 uczennic Zespołu Szkół Ekonomicznych z Gorzowa Wlkp. byliśmy z naszym sztandarem.

 

 

Mając na względzie żołnierską więź bez względu na miejsce stacjonowania w dniu Święta Pułku również nie istniejącego 13 Kostrzyńskiego Pułku Artylerii nasi przedstawiciele odwiedzili byłe koszary i poznali historię artyleryjskich koszar wraz z byłymi żołnierzami co dało motywację do napisania z tego artykułu a nawet podjęcia próby wypożyczenia pamiątek 13 Kostrzyńskiego Pułku od instytucji, aby wszystkie zgromadzić w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. Miejmy nadzieję, że w nowym roku uda się już udostępnić dla szerszego grona- dziś wspomniane pamiątki leżą w magazynach.

 

Ale odwiedzamy również obecnie istniejące jednostki wojskowe. Dzięki nawiązanej wiele lat temu współpracy z byłym dowódcą 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie- dowódca tejże jednostki zaczynał swoją służbę w 12 Kołobrzeskim Pułku Zmechanizowanym, cyklicznie odwiedzamy żołnierzy z czarnym naramiennikiem podczas ich święta brygady.

 

 

Niestety w tym roku zabrakło nas na Lubuskich Zawodach Sportowo-Obronnych w Zielonej Górze bowiem nasi członkowie nie mogli wziąć udział, bo nie są emerytami. Mimo, że w zeszłym roku wystawiliśmy młody skład, w tym roku decyzją Prezesa Lubuskiego Zarządu Wojewódzkiego nie mogliśmy uczestniczyć. Szkoda, że nasza organizacja nie zrzesza wszystkich, a jak się okazuje w „Lubuskim” tylko emerytów. Z tego też powodu nie widzieliśmy sensu brania udziału w posiedzeniu Lubuskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP.

 

Jako że w naszym mieście nie mamy już żadnej jednostki wojskowej w szczególnych dniach w wojskowym kalendarzu staramy się przypominać uczniom, mieszkańcom o wojskowych tradycjach choćby organizując w Kościele uroczystość z okazji Dnia Weterana Działań poza Granicami Kraju, podczas której również można było zobaczyć misyjne pamiątki. To już kolejna przy współpracy z parafią uroczystość wojskowa dla dzieci z historią tym razem o misjach pokojowych- poprzednia była o Święcie Wojska Polskiego. Kolejną uroczystością, w której to tym razem wzięliśmy udział nie jako organizatorzy a uczestnicy były Wojewódzkie Obchody Dnia Niepodległości, podczas których nasi młodzi członkowie odebrali podczas uroczystej zbiórki w Gorzowie Wlkp. odznaczenia kombatanckie za organizowanie uroczystości dla kombatantów jak również na społeczne wsparcie i współpracę. Nie zabrakło nas również podczas innych gorzowskich uroczystości.

 

 

Nasze działania również nastawione są na niesienie pomocy społeczeństwu choć nie miało to nic wspólnego z wojskową akcją pomocy humanitarnej. W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp., które to prowadzi magazyn rzeczy dla potrzebujących postanowiliśmy przekazać sprawny, ale już nie potrzebny sprzęt rtv (miniwieża, telewizor) oraz od najmłodszej członkini naszego koła pudełko z klockami lego z nadzieją, że dla kogoś w okresie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia przekazane przedmioty sprawią radość

 

- wstawić zdjęcia  folder nr 6

 

Na koniec podsumowań zastanawiałem się ilu członków Kół Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w kraju bierze czynny udział w zgrupowaniach poligonowych biorąc pod uwagę, że nasza organizacja zrzesza głównie byłych żołnierzy. W naszym Kole mamy aż 3 czynnych żołnierzy czym się możemy pochwalić a nawet jesteśmy chwaleni za postawę patriotyczną przez Wojskowe Centrum Rekrutacyjne w Gorzowie Wlkp.

 

 

Podsumowując w bieżącym roku udało nam się zorganizować łącznie 20 przedsięwzięć. Powyższe podsumowanie przedstawia wybrane przedsięwzięcia.

 

 

Tekst i Foto: sierż. Marcin KAMIŃSKI