W dzisiejszych czasach, gdy bezrobocie utrzymuje się na wysokim poziomie, a w kraju panuje kryzys gospodarczy, co skłania firmy do zwolnień pracowniczych, zawodowa służba wojskowa jest czymś pewnym, co zapewnia stałą i stabilną pracę, pensję na czas, ale również możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji. Minęły już bezpowrotnie czasy, gdy do wojska szli poborowi do zasadniczej służby wojskowej, często w brew swojej woli. Z chwilą uzawodowienia polskiej armii oraz jej unowocześnienia, sami kandydaci nie kiedy z wyższym wykształceniem zgłaszają się do Wojskowych Komend Uzupełnień z zapytaniem o możliwość wstąpienia w szeregi armii. O tym jak wygląda droga przyszłego kandydata na żołnierza zawodowego opowiadał kpr. Arkadiusz Chudoba z WKU w Gorzowie. „Przede wszystkim trzeba być żołnierzem rezerwy. Tych, co ominęła zasadnicza służba wojskowa czeka służba przygotowawcza, która dla korpusu szeregowych trwa do 4 miesięcy. Dopiero po przejściu przeszkolenia można rozpocząć drogę do zawodowej służby wojskowej” – dodaje kpt. Chudoba, który żołnierzem zawodowym jest od 25 lat. Przedstawiciele WKU podczas spotkania zapoznali również uczniów z wojskowym szkolnictwem.
Z kolei o tym jak wygląda dzień służby żołnierza mówili żołnierze 35 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej ze Skwierzyny, jednej z najmłodszych jednostek w Polsce, powstałej na bazie rozformowanej 61 Skwierzyńskiej Brygady i Pułku Rakietowego Obrony Powietrznej. Uczniowie mogli dowiedzieć się od st. chor. Rafała Szymańskiego z sekcji personalnej sztabu dywizjonu, dla jakich kandydatów po szkołach technicznych czekają wolne stanowiska służbowe dla przyszłych żołnierzy. Padały pytania jak wygląda egzamin z wychowania fizycznego, przez który każdy musi przejść. Żołnierze przedstawili charakterystykę swojej jednostki oraz sprzęt bojowy na jakim pracują. „Dzięki unowocześnianiu armii otrzymaliśmy nowe Przeciwlotnicze Zestawy Rakietowe Newa- SC, które pozwalają zestrzelić obiekty lecące na wysokości do 18 km. Jest to podstawowe wyposażenie naszej jednostki” – opowiadał st. chor Szymański. Natomiast o uzbrojeniu, z jakim przyjdzie przyszłym szeregowym zetknąć się mówili kpr. Bartłomiej Dobrzyński przedstawiając karabin AKMS oraz pistolet PW-83. Była to nie powtarzalna okazja, aby uczniowie mogli po raz pierwszy w życiu dotknąć broń palną. Dla osób zręcznych czekał sprawdzian z rozkładania broni na części (przygotowanie do czyszczenia) pod okiem skwierzyńskich żołnierzy.
„Dobrze, że takie spotkania są organizowane to pozwala nam na poznanie różnych zawodów, dzięki czemu możemy zapoznać się z nimi a efektem tego będzie mądra decyzja, dlaczego wojsko a nie policja” – podsumował spotkanie Mateusz Wencel, uczeń klasy 4 TC z Zespołu Szkół Elektrycznych.
Przypomnijmy – na przyszłych kandydatów na żołnierzy czekają wolne etaty w 35 Dywizjonie Rakietowym Obrony Powietrznej w Skwierzynie oraz 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu.
Tekst i foto: kpr. Marcin Kamiński