Schron dwupiętrowy został zaprojektowany tak aby przypominał normalny budynek. Dopiero, gdy przyjrzymy się wgłębionym oknom dostrzeżemy stalowe okiennice.

 

Po dopełnieniu formalności udało się zdemontować centralę choć ze względu na gabaryt trzeba było wynieść oknem a następnie przetransportować do jednej z sal muzeum, gdzie centrala będzie czekać ponownie na złożenie jej w jedną całość, bo musiała zostać rozebrana na 3 części. Sam demontaż był również okazją do zwiedzania podziemi niedostępnego budynku.

 

 

 

Jest to na pewno budowla drugo wojenna z funkcją łączności o czym świadczy rozkład pomieszczeń. Bowiem w piwnicy znalazły się duże pomieszczenia ze stojakami łączności o czym świadczą do dziś pozostałości kanałów technicznych. Dziś również zajmują funkcję łączności tylko współczesnej. Na piętrze umieszczono pomieszczenia biurowe oraz salę ze wspomnianą centralą telefoniczną z nie zbędną infrastrukturą.

 

Ale to nie jedyny telekomunikacyjny eksponat przekazany w tym dniu. Dodatkowo dzięki zaangażowaniu jednego z naszych członków Konrada LISIECKIEGO, który jest pracownikiem Orange Polska udało się uratować dokumentacje techniczną urządzeń telekomunikacyjnych znajdującą się do niedawna w stacji wzmacniakowej w Połczyn-Zdroju.

 

 

Aby podziękować za pomoc w ratowaniu zabytków, a to już kolejne pozyskane od Orange Polska eksponaty Związek wystąpił o nadanie medalu pamiątkowego 40-lecie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego dla Pani Małgorzaty POLAK z Orange Polska, dzięki której pozyskujemy kolejne przedmioty oraz dla Konrada LISIECKIEGO. Serdecznie dziękujemy za okazaną nam pomoc.