„Zajęcia wojskowe z udziałem przedstawicieli różnych jednostek wojskowych wchodzących w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania były prowadzone od 2008 roku nie tylko na terenie miasta Gorzowa Wlkp., bo żołnierze odwiedzali również gminne placówki w tym Przedszkole w Drezdenku. Łącznie jak wynika z prowadzonej wojskowej dokumentacji odwiedziliśmy 22 szkoły pojawiając się kilkukrotnie w każdej, co było związane z chęcią przeszkolenia wszystkich klas” – opowiada sierż. Marcin KAMIŃSKI- inicjator i prowadzący zajęcia wojskowe. „W zajęciach wojskowych w ramach akcji „Bliżej z żołnierzem” realizowanej przez gorzowskie Koło ZŻWP wzięli udział m.in. żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Wędrzynie, 35 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej ze Skwierzyny, 5 Kresowego Batalionu Saperów z Krosna Odrzańskiego, 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, Grupy Zabezpieczenia Medycznego, Wojskowej Straży Pożarnej, którzy byli wykładowcami wojskowego rzemiosła” – dodaje Wiceprezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z Gorzowa Wlkp.

 

 

Podczas wizyt w szkołach przedstawicieli różnych jednostek wojskowych żołnierze opowiadali o swojej pracy oraz o specyfice służby w różnych formacjach wojskowych, dzięki czemu każdy z uczniów mógł poznać prace: piechoty zmotoryzowanej, funkcjonariusza ruchu drogowego, celowniczego działka przeciwlotniczego, sapera, snajpera, medyka a nawet wojskowego strażaka.

 

W ramach projektu, który miał na celu pokazanie zawodu żołnierza jak również urozmaicenia lekcji Przysposobienia Obronnego i późniejszej Edukacji dla Bezpieczeństwa udało się z zajęciami wyjść poza mury szkoły odwiedzając różne jednostki wojskowe. W każdej z nich zajęcia rozpoczynały się od odwiedzenia Sali Tradycji, gdzie uczniowie poznawali historię i tradycje jednostki wojskowej. To, co najciekawsze miało miejsce później, czyli odwiedzanie parku maszyn.

 

 

Jakie wycieczki były najciekawsze? „Jako nauczyciel uważam, że to takich miejsc, do których ciężko pojechać na zwiedzanie ze względu na specyfikę jednostki np. do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu i na pas taktyczny 5 Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie. Zajęcia na okręcie Marynarki Wojennej, na poligonie przy samobieżnej wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet czy na trenażerze czołgu Leopard 2A5 nie zastąpią podręcznika w szkolnej ławce. Tu można uczyć się na prawdziwym sprzęcie” – opowiada szer. Ryszard PATALAS- nauczyciel z Zespołu Szkół Elektrycznych w Gorzowie Wlkp.

 

 

 

Dzięki aprobacie dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych w Gorzowie Wlkp. Jarosława KAPELARZA zajęcia były realizowane nie tylko na wycieczkach wyjazdowych i w sali nazywanego przez uczniów „ekonomika”, ale również na terenie miasta Gorzowa Wlkp. np. na stanowisku kierowania Obroną Cywilną Prezydenta miasta. To tam uczniowie poznali tajniki dowodzenia podczas konfliktu zbrojnego. Najtrudniejsza lekcja do zrealizowania z kolei odbyła się na terenie Szkoły Podstawowej Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Gorzowie Wlkp. Przy współpracy z Wojskową Strażą Pożarną 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza udało się zorganizować akcję ewakuacyjną szkoły spowodowaną pożarem. Dzięki środkom pozoracyjnym udało się zaimprowizować pożar i zadymienie w placówce a za razem mogliśmy zaobserwować jak zachowują się uczniowie w uwięzionej sali lekcyjnej. Dzięki obecnym w środku wojskowym strażakom udało się nauczyć uczniów postepowania w takim wypadku. Tym szczególnie zainteresowanym pracą w wojsku zorganizowaliśmy wizytę w Wojskowej Komendzie Uzupełnień (dziś Wojskowe Centrum Rekrutacji), gdzie każdy kandydat na żołnierza zawodowego rozpoczyna swoją drogę do wojska.

 

 

A jakie zajęcia wojskowe sami uczniowie chcieli najbardziej w swojej szkole? To właśnie zajęcia z indywidualnym sprzętem wojskowym, tych zajęć Związek zorganizował najwięcej- łącznie 400 godzin lekcyjnych i to początkowo, jako pierwsi w Wojewódzkie Lubuskim poprowadziliśmy lekcje „Edukacji dla Bezpieczeństwa”. Jak takie lekcje wyglądały? Możemy zobaczyć poniżej z przeprowadzonej nie dawno lekcji dla klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej nr 5 im. Bohaterów 12 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty- szkoły, która przez lata była pod opieką żołnierzy z ulicy Myśliborskiej w Gorzowie Wlkp.

 

 

Czy takie lekcje są potrzebne? Ocenę po 12 latach prowadzonych lekcji wystawiają sami uczniowie: Wiktoria DĄBROWSKA i Emilia TAŚTA z 8c: „Były to najciekawsze zajęcia zorganizowane w naszej szkole, bo mogliśmy zobaczyć i wziąć do ręki to, co widzimy tylko w telewizji. Takie lekcje są potrzebne i ciekawsze od normalnych lekcji”, „Mam taką nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie z żołnierzami w naszej szkole, choć za pół roku kończymy Szkołę Podstawową to mam nadzieję, że młodsi uczniowie, którzy przyjdą po nas zobaczą dużo więcej wojska u nas”.

 

 

Prezentowane zdjęcia i tekst prezentuje wybrane lekcje wojskowe zrealizowane tylko w niektórych szkołach, które współpracują ze Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego w Gorzowie Wlkp.

 

 

Tekst: sierż. Marcin KAMIŃSKI

Foto: Z archiwum ZŻWP Gorzów Wlkp.