Jako organizacja wojskowa staramy się przy współpracy z Jednostkami Wojskowymi odwiedzać i oprowadzać po miejscach na co dzień nie dostępnych dla osób cywilnych. Wiele obiektów wojskowych było budowanych jeszcze za czasów Ludowego Wojska Polskiego, dziś nie spełniają praktycznie żadnych funkcji wojskowych przez co stoją nie zagospodarowane. Takim miejscem może być 19 Bateria Artylerii Stałej znajdująca się na terenie Punktu Bazowania 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Kołobrzegu. Niegdyś strzeżąca wejścia do portu wojennego, dziś czeka od wielu lat na zagospodarowanie. Z racji lokalizacji na przyległym terenie wojskowym zwiedzanie jest trudnodostępne. Przy współpracy z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i Marynarki Wojennej co jakiś czas staramy się organizować wycieczki dla młodzieży właśnie na teren dawnej baterii. Taka okazja, aby przeprowadzić rekonesans odbyła się 7 lipca br. Dzięki współpracy z Komendą Punktu Bazowania oraz Wojskowego Oddziału Gospodarczego udało się wejść (delegacja w składzie: Robert DZIEMBA, Marcin i Nadia KAMIŃSCY) na teren wojskowy, aby zobaczyć obecny stan betonowych stanowisk ogniowych a przy okazji napisać o tym artykuł

 

 

 

Dzięki podróżom po całym kraju w poszukiwaniu byłych stanowisk dowodzenia Obrony Cywilnej, niejednokrotnie udawało nam się za zgodą właścicieli pozyskiwać różne elementy wyposażenia schronowego. Urządzenia, które obecnie z racji swojego wieku i przestarzałej technologii nie spełniają swojej funkcji niejednokrotnie stanowią ciekawą ekspozycję dla placówek muzealnych. Tak też się stało ze Stanowiskiem Dowodzenia dla prezydenta miasta Bydgoszczy, które niepozornie znajduje się na terenie obecnej katolickiej szkoły. Obiekt a dokładniej schron znajdujący się na dziedzińcu szkoły jest już od przeszło 20 lat nie używany i na pewno już nie będzie spełniał swojej funkcji. Dlatego dla nas żołnierzy było ważne, aby pozyskać elementy wyposażenia technicznego schronu, tym razem dla pilskiego muzeum wojskowego. „Nasze muzeum mieści się na terenie dawnego radzieckiego lotniska. Oprócz schrono-hangarów, w których przetrzymujemy nasze wojskowe eksponaty, od niedawna staramy się zagospodarować stanowisko dowodzenia dla lotniska. Niestety przez wiele lat schron stanowił miejsce dla śmieci, a wyposażenia już dawno w nim niema. Cieszymy się, że przy współpracy z wojskiem udało się pozyskać m.in. pancerne drzwi OH-1 oraz zestaw filtrowentylacyjny, które na pewno w czasach radzieckich stanowiło wyposażenie naszego podziemnego obiektu. A jako ciekawostkę choć nie związaną z naszym obiektem udało nam się otrzymać metalową centralę alarmowania Obrony Cywilnej” – opowiada Przemysław OLSZYŃSKI z Pilskiego Muzeum Wojskowego. W akcji „ratowania” przedmiotów brali również udział gościnnie Stowarzyszenie „Schrony w Polsce”.

 

 

Kolejne eksponaty tym razem z prywatnej kolekcji trafiły do Muzeum Techniki Wojskowej w Szczecinie. Jednym z elementów, który od dziś stanowi uzupełnienie wystawy tajnego systemu łączności wojskowej PRL-u była kopia tablicy informacyjnej, która nie gdyś znajdowała się na głównej bramie wjazdowej do Stacji Wzmacniakowej w Baczynie koło Gorzowa Wielkopolskiego. W Sali brakowało takowej tablicy, która mówiłaby choćby bez przewodnika co pomieszczenie przedstawia. Drugi eksponat przekazany dla muzeum był używany przez jednego z żołnierzy. To obecnie używany w Wojsku Polskim hełm kevlarowy, który niebawem znajdzie swoje miejsce na głowie wojskowego manekina.

 

Przy okazji przeprowadzania inwentaryzacji gorzowskich schronów OC udało się uzyskać wstępną zgodę od właścicieli schronu na pozyskanie kolejnych elementów technicznego wyposażenia. Miejmy nadzieję, że niebawem trafią do zaprzyjaźnionego Pilskiego Muzeum Wojskowego oryginalnie zapakowany filtropochłaniacz i automatyczny zawór przeciwwybuchowy AZP-100, które od nowości znajdowały się jako części zapasowe.

 

Również po roku poszukiwań wojsko zrobiło prezent dla muzeum przekazując dwie żółte tablice informacyjne. Jedna z napisem „Teren Wojskowy- Wstęp wzbroniony” została podarowana przez Regionalne Centrum Informatyki Wrocław wisząc przez kilkadziesiąt lat na budynku Węzła Informatycznego w Świętoszowie a druga przez komendę poligonu z napisem „Teren poligonu. Wstęp wzbroniony”.

  

 

Wakacje to również czas uczestnictwa w uroczystościach wojskowych takich jak święto 10 Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. Stanisława MACZKA w Świętoszowie, które tym razem odbyło się 3 i 4 sierpnia. W uroczystościach uczestniczyła delegacja w składzie: sierż. Marcin KAMIŃSKI, kpr. Martyna MUSIELA i st. szer. Krzysztof BARTKOWIAK.

 

Dzień wcześniej święto brygady rozpoczęła msza święta w Kościele Garnizonowym. Główna część uroczystości odbyła się dzień później od uroczystego apelu na placu garnizonowym w obecności wszystkich pododdziałów 10 Brygady Pancernej oraz zaproszonych gości. Następnie odbył się piknik wojskowy ze sprzętem będącym na stanie brygady również amerykańskim. Dla Krzysztofa BARTKOWIAKA był to czas na zdjęcia pojazdów, które niebawem będą odzwierciedleniem sklejanych przez niego modeli w skali 1:35.

 

W tym samym dniu też udało się właśnie odnaleźć jedną z żółtych tablic informacyjnych, która to później trafiła do szczecińskiego muzeum wojskowego.

 

  

 

W tym roku udział w święcie Wojska Polskiego postanowiliśmy w inny sposób uczcić. I choć wojskowe uroczystości odbyły się 15 sierpnia na placu Grunwaldzkim to my: sierż. Marcin KAMIŃSKI i kpr. Martyna MUSIELA postanowiliśmy oddać hołd i podziękować żołnierzom, kombatantom, weteranom już 13 sierpnia odwiedzając Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Gorzowie Wielkopolskim. Dlaczego? Misją żołnierzy jest zapewnianie bezpieczeństwa, udzielanie pomocy i ratowania życia ludziom. Dlatego w tym dniu „defiladowe” naboje zamieniliśmy na krew oddając 450 ml jednorazowo.

 

  

 

Kolejnym wakacyjnym przedsięwzięciem tym razem filmowym była realizacja dokumentu o Twierdzy Kostrzyn zwanej „Polską Hiroszimą”- z Ekipą HistoryPL. Tym razem fabuła filmu opowiada o podróży dwóch pań, które postanowiły odwiedzić miasto Kostrzyn Nad Odrą a dokładniej ruiny Starego Miasta. Spacerując po dawnych ulicach poznają historię byłej twierdzy odwiedzając m.in. muzeum w Bastionie Filip oraz Bramie Berlińskiej. Premiera już niebawem oczywiście na terenie Starego Miasta.

 

  

 

O tym, że skończyły się wakacje świadczy na koniec obecność byłych żołnierzy w Gorzowie Wielkopolskim na terenie byłych koszar 4 Nadwarciańskiej Brygady Saperów. 8 września jak co roku, w dniu święta brygady odbyło się spotkanie byłej kadry, które było okazją do wojskowych wspomnień i złożeniu kwiatów, aby uczcić pamięć tych to odeszli na wieczną wartę. W skromnej uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Związku w osobach: st. chor. sztab. Marian NOWACKI oraz st. szer. specjalista Jakub JAKUBOWSKI. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Saperów Polskich- Koło nr 20

 

  

 

 

Tekst i foto: sierż. Marcin KAMIŃSKI