Geneza powstania
Na przełomie lat 70. i 80. w efekcie redukcji armii pojawiły się petycje i korespondencja kierowana do ówczesnego Ministra Obrony Narodowej, o potrzebie założenia instytucji, zrzeszającej żołnierzy. W zamierzeniu miała ona chronić interesy byłych żołnierzy zawodowych. W latach 1980-81 powstała grupa inicjatywna w Warszawie, która po otrzymaniu wstępnej zgody od Ministra Obrony Narodowej opracowała projekt statutu i przekazała go do poszczególnych garnizonów wojskowych. Wówczas na czele Prezydium Krajowego Komitetu Założycielskiego Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych stanął ppłk w stanie spoczynku dr Roman Leś.
Pierwszego kwietnia 1981 r. premier podpisał rozporządzenie, uznające Związek Byłych Żołnierzy Zawodowych za stowarzyszenie wyższej użyteczności publicznej. 12 czerwca 1981 r. zostało podpisane porozumienie z MON, a w dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbył się I założycielski Krajowy Zjazd, który uchwalił statut i program działania związku. Warto przypomnieć, że ówczesne władze na czele z gen. armii Wojciechem Jaruzelskim wysoko oceniły pomysł utworzenia instytucji.
Od 1997 r. stowarzyszenie funkcjonowało pod nową nazwą, jako Związek Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego. W 2009 r. nazwa została ponownie zmieniona na aktualnie używaną, czyli Związek Żołnierzy Wojska Polskiego.
Obecnie związek jest organizacją pożytku publicznego, członkiem europejskiej organizacji stowarzyszeń wojskowych EUROMIL i Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP. To największe stowarzyszenie służb mundurowych w Polsce, zrzeszające blisko 300 tyś. żołnierzy.
Gorzowskie Koło nr 2 ZŻWP
Historia powstania Koła nr 2 im. gen. bryg. Stefana Orlińskiego sięga 1981 r. i związana jest z datą założenia w Polsce Ogólnopolskiej instytucji, jaką zostaje ówczesny Związek Byłych Żołnierzy Zawodowych (obecnie Związek Żołnierzy Wojska Polskiego).
W Gorzowie Wlkp. 6 maja 1981 r. powołano komitet założycielski, a jego pierwszym prezesem został mjr rez. Mieczysław Mosiej.
Koło nr 2 ZBŻZ i OR WP przy Jednostce Wojskowej 1635, od samego początku zrzeszał byłych i obecnych żołnierzy zawodowych różnych sił zbrojnych RP, w szczególności żołnierzy 12 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty / Zmechanizowanego, a późniejszej 4 Gorzowskiej Brygady Zmechanizowanej im. Piotra Szembeka z Gorzowa Wlkp.
Działalność związku zgodnie z uchwalonym statutem nakierowana jest na m.in.:
- Obronę czci, honoru i godności żołnierza polskiego
- Integrowanie środowiska wojskowego i cywilnego poprzez wspólne uczestnictwo w obchodach świąt państwowych i wojskowych
- Otaczanie opieką miejsc pamięci narodowej, mogił żołnierskich, na których spoczywają ofiary II Wojny Światowej
- Udział w patriotyczno-obronnym wychowaniu młodzieży
Działalność Koła opiera się na ścisłej współpracy z Siłami Zbrojnymi RP i Ministerstwem Obrony Narodowej. Współpracuje m.in. z Wojskową Komendą Uzupełnień w Gorzowie, Gorzowskim Regionalnym Stowarzyszeniem Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych WP, jednostkami samorządu terytorialnego oraz z Zespołem Szkół Ekonomicznych w Gorzowie. Dzięki porozumieniu o współpracy jako jedyni w Polsce organizujemy regularnie zajęcia wojskowe kadry wojskowej i członków związku z młodzieżą szkolną.
W związku z uchwałą z dnia 01.02.2017 r. o samorozwiązaniu Koła nr 1 im. 4 Nadwarciańskiej Brygady Saperów Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Zarząd Koła nr 2 im. gen. bryg. Stefana Orlińskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego podjął decyzję o zmianie nazwy na: Gorzowskie Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Od tego momentu Koło zrzesza byłych żołnierzy z 4 Nadwarciańskiej Brygady Saperów oraz 4 Gorzowskiej Brygady Zmechanizowanej.
18 marca 2021 r. w siedzibie Gorzowskiego Koła Związu Żołnierzy Wojska Polskiego na nadzwyczajnym posiedzeniu podjęto uchwałę Nr 3/03/21 o nadaniu patrona oraz zmianie nazwy organizacji. Od tego dnia Koło nosi patrona: im. Gorzowskich Jednostek Wojskowych a oficjalna nazwa organizacji brzmi: Związek Żołnierzy Wojska Polskiego, Koło im. Gorzowskich Jednostek Wojskowych.
Ludzie związku (wybrane osoby)
mjr Henryk ROJEK |
Rocznik 1956. Swoją służbę wojskową rozpoczął w 1975 roku od studiów oficerskich na Wyższej Szkole Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Po jej ukończeniu mianowany na pierwszy stopień oficerski rozpoczął służbę w 4 Łużyckiej Brygadzie Saperów w Gorzowie Wielkopolskim. Obejmując poszczególne stanowiska służbowe: od dowódcy plutonu pontonowego, dowódcę kompanii i starszy oficer seksji technicznej dosłużył się stopnia majora. Po rozformowaniu 4 Nadwarciańskiej Brygady Saperów w 1999 roku przeniesiony do 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Wędrzynie na stanowisko kierownika sekcji materiałowej (1999-2001 r.), gdzie zakończył swoją zawodową służbę wojskową przechodząc na zasłużoną emeryturę. Wyróżniony medalami wojskowymi za nienaganną służbę m.in. srebrnym medalem "Za Zasługi dla Obronności Kraju" , medalem "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" oraz medalem "Zasłuzony Saper Wojska Polskiego". Po przejściu na emeryturę postanowił poświęcić się pracy społecznej na rzecz podtrzymywania historii 4 Brygady Saperów działając od 2017 roku jako Prezes Stowarzyszenia Saperów Polskich - Koła nr 20 w Gorzowie Wielkopolskim. Do Zwiazku wstąpił w 2022 roku. |
kpr. Martyna MUSIELA |
Rocznik 2001, swoją przygodę z wojskiem rozpoczęła w Szkole Podstawowej im. Bohaterów 12 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty w Gorzowie Wlkp. będąc w poczcie sztandarowym szkoły. W tym czasie reprezentowała szkołę w różnych uroczystościach wojskowych i państwowych, w tym Wyzwolenia Kołobrzegu w 2013 roku. W trakcie nauki w szkole ponadgimnazjalnej uczestniczyła w kursie obsługi broni palnej będącej na wyposażeniu Wojska Polskiego. Z racji dobrej znajomości Języka Angielskiego była tłumaczem podczas symulacji obrad Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Gorzowie Wlkp.
Do związku należy od 2015 r. Jest najmłodszym członkiem Koła, reprezentuje gorzowską młodzież podczas wyjazdowych uroczystości.
|
st. chor. sztab. Marian NOWACKI |
Ukończył Centrum Szkolenia Służb Kwatermistrzowskich na kierunku finanse. Służbę rozpoczął w latach 70-tych w 12 Kołobrzeskim Pułku Piechoty w Gorzowie. W latach 1973-76 pełnił obowiązki szefa służby finansowej w 4 Lubuskiej Dywizji Zmechanizowanej w Krośnie Odrzańskim. Swoją służbę w gorzowskim pułku pełnił aż do rozwiązania jednostki.
Uczestnik Misji Pokojowej ONZ w Egipcie – Ismailia.
Za swoją działalność został wyróżniony m.in. medalem pamiątkowym Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, Brązowym Krzyżem Zasługi, medalem 20-lecia "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" oraz medalem "zasłużony dla miasta Gorzowa".
Do związku należy od 2004 r. pełniąc funkcję sekretarza Zarządu. Odpowiedzialny jest za prowadzenie kancelarii, przygotowanie i nadzór wniosków.
Działa również w Stowarzyszeniu Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Koło nr 46 w Gorzowie Wlkp.
|
st. szer. Jakub JAKUBOWSKI |
Rocznik 1991. Mieszkaniec Gorzowa Wielkopolskiego. Ukończył Zespół Szkół Budowlanych o kierunku Technik Budownictwa. Jego pasją jest wojsko. Już podczas współpracy popularnej "Budowlanki" z wojskiem był uczestnikiem wszystkich zajęć wojskowych z jednostkami wchodzącej w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania. Po ukończeniu technikum wstąpił do wojska odbywając służbę przygotowawczą w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych z Poznaniu.
Służbę wojskową jako żołnierz zawodowy rozpoczął w szeregach 15 Batalionu Ułanów Poznańskich 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Wędrzynie na stanowisku działonowy - operator BWP-1. Obecnie jest strzelcem Kołowego Transportera Opancerzonego ROSOMAK. Uczestniczył w I zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii. Za swoją działalność misyjną został uhonorowany medalem ONZ- "Za zasługi dla Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ".
Do związku wstąpił w 2012 r.
|
płk Marek DRÓZD |
Swoją służbę wojskową rozpoczął w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu, gdzie po jej ukończeniu w 1978 r. otrzymał pierwszy stopień oficerski. Następnie podjął pracę w 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu, gdzie pełnił obowiązki dowódcy plutonu, kompanii i batalionu czołgów. W 1986 r. podjął studia w Akademii Sztabu Generalnego w Warszawie.
W 1993 r. objął obowiązki dowódcy 12 Kołobrzeskiego Pułku Zmechanizowanego a od 1996 r. dowódcy 4 Gorzowskiej Brygady Zmechanizowanej im. Piotra Szembeka. Rok przed rozwiązaniem brygady powrócił do 11 Dywizji Zmechanizowanej. Od 2006 r. w rezerwie.
W Związku pełni rolę honorowego członka. |
st. chor. sztab. Tomasz RYBARCZYK |
Służbę wojskową rozpoczął w 1987 roku w Technicznej Szkole Wojsk Lotniczych w Zamościu. Po odbyciu sześciomiesięcznego szkolenia trafił do 58 Pułku Śmigłowców Bojowych w Inowrocławiu, gdzie do roku 1989 pełnił jako służbę zasadniczą.
W 1991 roku został powołany do zawodowej służby wojskowej, którą rozpoczął w 12 Kołobrzeskim Pułku Zmechanizowanym w Gorzowie Wielkopolskim począwszy od stanowiska: dowódcy drużyny- dowódcy wozu dowodzenia w Kompanii Łączności a następnie awansowany na dowódcę plutonu dowodzenia. Następnie pełnił stanowisko Szefa Baterii Dowodzenia w Dywizjonie Artylerii Samobieżnej. Służbę wojskową w Gorzowie Wlkp, zakończył w październiku 1999 roku już w 4 Gorzowskiej Brygadzie Zmechanizowanej im. Piotra Szembeka. Następnie po rozformowaniu 4 Brygady Zmechanizowanej został przeniesiony do 5 Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie, w którym przez 21 lat służby pełnił stanowiska od Kierownika Klubu Żołnierskiego, Podoficera Specjalisty, Dowódcy Plutonu Ochrony i Regulacji Ruchu kończąc na Sekcji Wychowawczej. Odbył dwie misje zagraniczne: w latach 2003-2004 UNDOF w ramach Sił ONZ na Wzgórzach Golan oraz w 2010 w ramach misji Europejskiej EUFOR w Bośni i Hercegowinie.
Od 2021 roku na emeryturze i od tego okresu jest członkiem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. W struktórach Związku pomaga w realizacji zadań pro obronnych z udziałem żołnierzy 5 LPA w Sulechowie.
|
sierż. Marcin KAMIŃSKI |
Rocznik 1983. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Zawodową na kierunku turystycznym w Gorzowie Wlkp. Swoją przygodę z wojskiem rozpoczął w 2008 r. w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Dziennikarz wojskowy i cywilny, współpracownik kilku redakcji. Swoją wiedzę wojskową wykorzystuje podczas uroczystości wojskowych, z których tworzy relacje dla regionalnych mediów. Jest pomysłodawcą podpisania porozumienia o współpracy z Zespołem Szkół Ekonomicznych z Gorzowa oraz z jednostkami wojskowymi. Prowadzi zajęcia wojskowe z udziałem żołnierzy różnych jednostek na terenie miasta i gmin ościennych. Wraz z 11 LDKPanc. Był organizatorem 2 edycji Akcji Pomocy Humanitarnej dla Dzieci z Afganistanu na terenie miasta Gorzowa.
Za swoją wojskową działalność w 2015 r. został odznaczony przez Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka brązowym medalem "Za zasługi dla Obronności Kraju" oraz w 2010 roku za propagowanie idei utrwalania pamięci o historii decyzją Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa medalem srebrnym "Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej".
Do związku należy od 2001 r. Od 2021 pełni funkcję Vice- Prezesa i Skarbnika Koła ZŻWP. Jest odpowiedzialny za kontakt z mediami i jednostkami wojskowymi, z którymi przy udziale młodzieży szkolnej realizuje wycieczki. Jednocześnie jest administratorem strony www.
|
ppor. mar. Stanisław JODKO |
Z powołania nauczyciel i menager związany z morzem. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Szczecinie na kierunku Eksploatacji Portów. Tam też rozpoczął swoją przygodę z wojskiem kończąc w latach 1983-1986 Studium Oficerskie otrzymując tytuł podporucznika marynarki. Od 1994 roku związany z Zespołem Szkół Elektrycznych im. mjr Henryka SUCHARSKIEGO w Gorzowie Wielkopolskim. Jako dyrektor szkoły był inicjatorem podpisania porozumienia o współpracy z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie i realizatorem współpracy ze Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego wprowadzając żołnierzy w roli nauczycieli Edukacji dla Bezpieczeństwa. Jest ojcem chrzestnym sztandaru Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Koła im. Gorzowskich Jednostek Wojskowych w Gorzowie Wlkp. Za swoje wojskowe zasługi został wyróżniony m.in. Brązowym Medalem "Za Zasługi dla Obronności Kraju" oraz Srebrym Medalem "Za Zasługi dla Ligi Obrony Kraju". Do związku wstąpił w 2022 roku. |
płk dypl. Dariusz NAWROCKI |
Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych, Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Akademii Obrony Narodowej. W latach 1988-1995 dowodził plutonem i kompanią zmotoryzowaną w 12 pułku zmechanizowanym w Gorzowie Wielkopolskim. Jako oficer dyplomowany wyznaczony na stanowisko dowódcy batalionu w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. W latach 1998 - 2001 w tej samej brygadzie pełnił obowiązki szefa sekcji operacyjnej i dowódcy batalionu szkolnego. W 2004 roku wyznaczony na stanowisko Szefa Wydziału Szkolenia w 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. W latach 2005 – 2010 wykonywał obowiązki Szefa Sztabu 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Od 1. marca 2010 roku do 30. czerwca 2011 roku – zastępca dowódcy 34. Brygady Kawalerii Pancernej. W dniu 1. lipca 2011 roku objął obowiązki zastępcy dowódcy 10. Brygady Kawalerii Pancernej. W związku pełni rolę honorowego członka. |
Gorzowskie Koło nr w 1 ZŻWP
12 marca 1981 r. odbyło się zebranie założycielskie Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych dla Garnizonu Gorzów. W zebraniu uczestniczyło 37 byłych żołnierzy zawodowych oraz przedstawiciele jednostek wojskowych (12 KPZ i 4 ŁBS). Podczas obrad, w celu utworzenia Koła nr 1 przy JW. 1649 wybrany został ppłk rez. Tadeusz Milski.
Następnie 19 marca powołano do życia Koło nr 1. Podczas pierwszego zebrania, które odbyło się w klubie JW. 1649, dowódca Garnizonu płk dypl. Eugeniusz Koblak wygłosił krótką mowę o współpracy oraz wygłoszony został referat o sytuacji w kraju oraz o celach działania związku.
Jednym z ważnych wydarzeń w życiu Koła nr 1 było nadanie nowego sztandaru, który wzorem nawiązywał do 4 Brygady Saperów. Sztandar członkowie Koła odebrali od żołnierzy brygady w asyście członków związku. W późniejszych latach Koło otrzymało patrona imienia płk Edwarda Kozłowskiego – byłego i zasłużonego dla ówczesnej 4 Łużyckiej Brygady Saperów dowódcy.
Działalność koła ukierunkowana jest m.in. na podtrzymywanie tradycji i historii 4 Brygady Saperów, czego przykładem są organizowane co roku uroczystości święta sapera, które odbywają się na terenie byłej jednostki wojskowej.
Koło nr 1 współpracuje ze Stowarzyszeniem Saperów Polskich oraz ze Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego Koła nr 2 z Gorzowa Wlkp.
W związku z Uchwałą z dnia 01.02.2017 r. o samorozwiązaniu Koła nr 1 im. 4 Nadwarciańskiej Brygady Saperów Związku Żołnierzy Wojska Polskiego byli żołnierze 4 Pułku i Brygady Saperów zostali włączeni w poczet członków Koła nr 2 a dziś Koła im. Gorzowskich Jednostek Wojskowych.