Związek Żołnierzy Wojska Polskiego w Gorzowie Wielkopolskim Koło nr 2 im. gen. bryg. Stefana Orlińskiego
Ilustracja Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, w Gorzowie Wielkopolskim

Witamy w ZŻWP

Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Kole im. Gorzowskich Jednostek Wojskowych, zrzeszającym byłych żolnierzy 12 Kołobrzeskiego Pułku i 4 Gorzowskiej Brygady Zmechanizowanej oraz 4 Nadwarciańskiej Brygady Saperów

Rozpocznij
  • Strona główna
  • Aktualności
  • O nas
  • Związkowe sztandary
  • Historia 12 KPP/PZ/4 GBZ
  • Historia 4 NBS
  • Kroniki wojskowe
  • Sala Tradycji
  • Działalność
  • Pomnik
  • Współpraca
  • W obiektywie ZŻWP
  • Zasłużeni dla ZŻWP
  • Stowarzyszenie Saperów Polskich Koło nr 20
  • Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Koło nr 46
  • Multimedia
  • Linki
  • Kontakt
  • RODO

Część i chwała poległym

1 listopada – Święto Wszystkich Świętych

 

Miesiąc Listopad to czas szczególnej refleksji. 1 Listopada wspominamy tych, co już odeszli z tego świata, kilka dni później (11 listopada) świętujemy odzyskanie niepodległości. Oba święta wiążą się z okresem wojen, podczas których wielu żołnierzy i cywili poległo za swój kraj. Często pochowani bezimienni na obcej ziemi pozostają zapomnieni przez swoich bliskich. Pamięć o nich podtrzymują jedynie środowiska kombatanckie odwiedzając ich groby. Miejsca te, na których spoczęli ludzie różnych narodowości to niekiedy świadkowie minionej historii. Choć ich już niema to pamięć o nich nie może zaginąć. Dlatego przed dzień Wszystkich Świętych uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych z Gorzowa postanowili zapalić na ich grobach symboliczne znicze.

 

Więcej…

Przesyłka gotowa do odlotu

Podsumowanie akcji pt. „świąteczna kartka dla polskiego żołnierza   w Afganistanie”

 

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, przez cały miesiąc październik dzieci ze szkół podstawowych patronem związanych z wojskiem, tworzyły kartki świąteczne dla żołnierzy XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Podczas trwania akcji dzieci mogły dowiedzieć się w jaki sposób polscy żołnierze niosą pomoc dla ludności afgańskiej. Pomysł tworzenia kartek był podziękowaniem dla żołnierzy za dostarczenie w zeszłym roku przyborów szkolnych dla afgańskich dzieci z prowincji Ghazni, które to zebrała gorzowska młodzież. Po miesięcznej wytężonej pracy nad kartkami przyszedł czas na ich przekazanie.

 

Więcej…

Wszystko z potrzeby serca

Akcja „świąteczna kartka dla polskiego żołnierza

w Afganistanie” oraz „Szlachetna Paczka”

 

Od niedawna mamy już kalendarzową jesień. Niebawem przyjdzie zima i Święta Bożego Narodzenia, wówczas wszyscy zasiądą w swoich domach, w rodzinnym gronie. Niestety nie każdy te święta spędzi w domu. Mowa o żołnierzach, którzy przebywają na misji w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Im przyjdzie spędzić święta oraz nowy rok setki kilometrów do swoich domostw. Nie jadą tam bez potrzeby, tylko z pewną misją niesienia pomocy. Mimo, że żyjemy w XXI wieku są jeszcze kraje, które ogarnia wojna, gdzie ludność cywilna nie może być w pełni „wolna”. Z myślą o wyzwoleniu ludności z okupacji, którą prowadzą terroryści wojska NATO wysyłają żołnierzy różnych narodowości do krajów, gdzie toczy się wojna. Jednym z nich jest Afganistan. Na Afgańskiej ziemi polscy żołnierze oprócz codziennych patroli wojskowi niosą pomoc humanitarną. Pomoc taką nie tylko niosą żołnierze, ale również Polacy włączając się w wojskowe akcje zbierania m.in. ubioru bądź przyborów szkolnych. W jednej z nich w zeszłym roku gorzowska młodzież wzięła udział, dzięki czemu żołnierze poprzedniego Polskiego Kontyngentu Wojskowego (11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania) zawieźli dary do Islamskiej Republiki Afganistanu. Z myślą o podziękowaniu dla nich za dostarczenie darów oraz niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, uczniowie 3 gorzowskich szkół postanowili namalować dla „misjonarzy” 12 Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina (XII zmiana PKW) kartki świąteczne.

 

Więcej…

Śladami walk o kołobrzeskie wybrzeże

Wycieczka do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

 

Co łączy miasto Gorzów Wielkopolski z Kołobrzegiem ? Po dłuższym namyśle można skojarzyć nazwę byłej jednostki wojskowej z ulicy myśliborskiej z nadmorskim kurortem. 12 „Kołobrzeski” Pułk Piechoty, który od lat 60- tych stacjonował w Gorzowie otrzymał po działaniach wojennych nazwę wyróżniającą „Kołobrzeski”. Dlaczego ? aby poznać odpowiedź na te oraz inne pytania uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych oraz Zespołu Szkół nr 12 we wtorek (02.10.2012 r.) wyruszyli na wycieczkę do Muzeum Oręża w Kołobrzegu.

 

Więcej…

Strona 51 z 60

  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
Były 12 Kołobrzeski Pułk - późniejsza Gorzowska Brygada Zmechanizowana im Piotra Szembeka oraz 4 Nadwarciańsa Brygada Saperów
© 2014 - 2026 Gorzowskie koło ZŻWP Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja - Joomlaterra