Szanowni byli żołnierze 12 Kołobrzeskiego Pułku i późniejszej 4 Gorzowskiej Brygady Zmechanizowanej. Niebawem będziemy obchodzić kolejne święto dziś już nieistniejącej jednostki wojskowej. Pragnę wszystkich poinformować, że wyjątkowo tegoroczne uroczystości zostały przeniesione na dzień 15 sierpnia, w dzień Święta Wojska Polskiego.
Zapytacie, dlaczego. Otóż z okazji 80-tej rocznicy wyzwolenia miasta Kolberg- dzisiejszy Kołobrzeg przez m.in. 12 Kołobrzeski Pułk Piechoty, wasz wojskowy pomnik przejdzie gruntowną naprawę. Będzie to generalny remont po blisko 20 latach. Mając na względzie prowadzone niebawem prace budowlane podjęliśmy decyzję o zaproszeniu Was na dzień 15 sierpnia, kiedy to prócz odsłonięcia wyremontowanego pomnika zorganizujemy również piknik historyczny z grupą rekonstruującą uzbrojenie 1 Armii Wojska Polskiego, w której to w skład wszedł 12 Pułk Piechoty.
Szczegółowy plan uroczystości będzie dostępny na początku lipca br.
Uroczystości 80-tej rocznicy przełamania Wału Pomorskiego w Zdbicach oraz Szwecji k. Wałcza
Dokładnie 80 lat temu- w lutym 1945 roku żołnierze 4 Dywizji Piechoty im. Jana Kilińskiego stoczyli krwawe walki na linii niemieckich umocnień Wału Pomorskiego, które były porównywalne z Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym. Betonowe bunkry, liczne stanowiska strzeleckie, betonowe zapory przeciwczołgowe i naturalne jeziora stanowiły trudny teren do zdobycia, przez który musiały przejść polskie i radzieckie jednostki wojskowe w drodze na Berlin- stolicy upadającej III Rzeszy.
Naszym żołnierzom 12 Pułku Piechoty wyznaczone zostało zadanie zdobycia przesmyku między jeziorami Zdbiczno i Smolno. Jak się później okazało na przeszkodzie przełamania stanęły dwa betonowe bunkry, o które toczono krwawe walki- dziś miejsce to nazywane jest przesmykiem śmierci.
Aby pamięć o tamtych walkach nie uległa zapomnieniu, w miejscu byłego skansenu bojowego 1 Armii Wojska Polskiego odbyły się uroczystości.
Podsumowanie działalności Koła im. Gorzowskich Jednostek Wojskowych w minionym 2024 roku
Jak co roku, w grudniu przychodzi czas na podsumowanie tego co zostało zrealizowane w ramach działalności statutowej „Gorzowskiego” Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Więc przypominamy.
Uroczyste szkolne apele z okazji Święta Niepodległości
Listopad to miesiąc patriotyczny, związany ze wspomnieniami tych co walczyli o nasz kraj podczas II Wojny Światowej jak również o ważnym wydarzeniu jakim było odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Dziś przeszło pół wieku od zakończenia wojny, z roku na rok odchodzą od nas kombatanci, weterani- uczestnicy walk z hitlerowską III Rzeszą, którzy mogą opowiadać o tych tragicznych i wojennych wydarzeniach. Ich rolę co raz częściej przejmują uczniowie, którzy na szkolnych apelach podtrzymują pamięć o tych co za nasz kraj polegli. Gdyby nie ich zaangażowanie w organizowane patriotyczne szkolne wydarzenia, ich młodsi koledzy by zapomnieli. Dlatego tak ważne są szkolne apele.
Ten najważniejszy, z okazji Święta Niepodległości na terenie Gminy Lubiszyn odbył się tym razem w Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Baczynie k. Gorzowa Wielkopolskiego.